Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/bib/public_html/core/file/FILE.php on line 88
WFIS-BASE

WFIS-BASE

WIKINDX Resources

Kuszyk-Bytniewska, M. (2011). Epistemocentryzm jako epistemologiczna przeszkoda nauk społecznych. Zagadnienia Naukoznawstwa, 2(188), 165–182. 
Added by: Mariola Kuszyk-Bytniewska (24 Sep 2012 13:45:05 Europe/Warsaw)   Last edited by: Mariola Kuszyk-Bytniewska (03 Jan 2013 16:56:57 Europe/Warsaw)
Resource type: Journal Article
BibTeX citation key: KuszykBytniewska2011b
View all bibliographic details
Categories: General
Keywords: Bourdieu, epistemocentryzm, nauki społeczne, przeszkoda epistemologiczna
Creators: Kuszyk-Bytniewska
Collection: Zagadnienia Naukoznawstwa
Views: 4/474
Views index: 63%
Popularity index: 15.75%
Attachments   URLs   http://zn.czasopisma.pan.pl
ERIH    y
Added by: Mariola Kuszyk-Bytniewska  Last edited by: Mariola Kuszyk-Bytniewska
Abstract
Racjonalność, intersubiektywność, obiektywność od czasów nowożytnych pojmuje się jako kategorie prymarnie epistemologiczne, mające charakteryzować wiedzę, ewentualnie podmioty poznania lub same czynności spełniane przez te podmioty. Charakterystyczny dla myśli nowożytnej „epistemocentryzm” (Pierre Bourdieu nazywa tak dominację epistemologii w filozofii i w naukach) i wspierający go fundamentalizm epistemologiczny, to nic innego jak efekt zawężenia znaczenia tych kategorii, które było przydatne niegdyś, a które dziś, w obliczu rozwoju nauk społecznych, a także w obliczu przemian ról wiedzy w życiu społecznym staje się po prostu anachronizmem. Dziś ani wiedza (nauka) nie jest tym, czym była za czasów dominacji epistemocentryzmu, ani jej udział w rzeczywistości, jaką kreują procesy społeczne, nie jest taki, jak wówczas. Stąd bierze się potrzeba rewizji zarówno epistemocentryzmu, jak i wypełnienia swoistej „luki epistemologicznej”, jaka powstała pod wpływem załamania się fundamentalizmu epistemologicznego. Sądzę, że istnieje filozoficzna potrzeba nowego „rozbioru rzeczywistości”, wyemancypowanego z Kartezjańskiego „despotyzmu ego cogito”, rozbioru podejmującego zatracone (a według mnie niejednokrotnie trafne) intuicje wyrażane już w czasach starożytnych, między innymi przez Arystotelesa.
W artykule koncentruję się na wykazaniu, że epistemocentryzm to przeszkoda epistemologiczna nauk społecznych i źródło chronicznych kryzysów teorii socjologicznych.
Added by: Mariola Kuszyk-Bytniewska  Last edited by: Mariola Kuszyk-Bytniewska
wikindx 5.2.beta 1 ©2017 | Total resources: 302 | Username: -- | Bibliography: WIKINDX Master Bibliography | Style: American Psychological Association (APA) | Database queries: 53 | DB execution: 0.15205 secs | Script execution: 0.21983 secs