Porady i aktualnosci

 

Najpierw informacje ogólne zebrane w kilku punktach, potem aktualnosci.

1. Na Baconie każdy użytkownik ma limit miejsca na dysku, który może sprawdzać komendą „quota”. Gdyby wasza quota została przekroczona, to nie możecie się zalogować spod X-Windows a jedynie w trybie tekstowym. Musicie wówczas „wyczyścić” swoje konto ze zbędnych plików, które mogą się znajdować w katalogach:

/home/[wasz_login] wasz katalog domowy

/var/spool/mail/[wasz_login] nieczytana pocztᄆ

/tmp tymczasowe nieskasowane pliki

2. Przeglądarkę Firefox należy skonfigurować tak aby w opcji Edycja, Preferencje, Zaawansowane, Sieć, Pamięć Podręczna ostawić 0 kB oraz włączyć Wyczyść Teraz. W ten sposób nie pozwolimy przeglądarce na zaśmiecanie nam konta. Podobnie należy postąpić z innymi przeglądarkami.

3. Konta studenckie są obecnie zakładane z ważnością na semestr, po czym są usuwane z systemu, chyba że student zwróci się z uzasadnioną prośbą o przedłużenie konta. Studenci kierunku Kognitywistyka, ze względu na program studiów, mają konta ważne przez całe studia, są one jednak weryfikowane po każdym semestrze.

4. Bacon może drukować (przy włączonym terminalu nr 6) na drukarce laserowej w Pracowni.

Komenda: lpr -P lp, lub po prostu lpr

Studenci w uzasadnionych wypadkach i w małych ilościach mogą na niej drukować jeśli posiadają swój papier. Ponadto istnieją drukarki podpięte do terminali poza pracownia o czym informuję indywidualnie ich użytkowników przy instalacji.

6. Ustawienia programów pocztowych opartych o protokołach sciągania poczty POP3 lub IMAP4, takich jak MSOutlook, czy Mozilla Thunderbird:

Poczta przychodząca:

obsługa dowolnego ze wspomnianych protokołów.

serwer: bacon.umcs.lublin.pl

użytkownik: wasz_login

Poczta wychodząca:

serwer: bacon.umcs.lublin.pl

UWAGA: Użytkownicy wysyłajacy pocztą z sieci TPSA powinni w razie problemów występujących po 1 grudnia 2009 przestawić numer portu z 25 na 587.

użytkownik: wasz_login

 

7. Poczta przychodząca jest filtrowana dwoma programami:

Pierwszy z nich to renomowany program antywirusowy Clamav.

Drugi program to SpamAssassin, czyli morderca spamów. Aby aktywować kontrolę maili przez SpamAssassin’a należy skopiować plik:

.procmailrc

do swojego katalogu domowego. Jeśi posiadacie już plik, .procmailrc np. w celu forwardowania maili na telefon komórkowy lub inne konto, to zawartość wspomnianego przeze mnie pliku, a więc:

:0fw: spamassassin.lock

| /usr/bin/spamc

:0:

* ^X-Spam-Status: Yes

/dev/null

8. Baconie użytkownicy mogą oczywiście umieszczać swoje strony www (legalne!!!, tzn. nie łamiące prawa i nie komercyjne) w podkatalogu public_html w swoich katalogach domowych. Główny indeks musi się nazywać index.html, lub index.php z ew. numerem wersji na końcu. Specjalny skrypt w nocy udostępni stronę serwerowi www.

Podstawowe informacje o zainstalowanym oprogramowaniu użytkowym:

(informacje o nowych wersjach i istotnych zmianach – patrz „Nowości”)

System FreeNX umożliwiający naszym użytkownikom zdalną pracę na serwerze i dostęp do bibliograficznych baz danych ze swoich komputerów domowych.

Programy biurowe i systemy składu tekstu:

OpenOffice (menu Biuro)- darmowy pakiet biurowy kompatybilny z MS Office.

Lyx (menu Biuro) – „Nakładka” typu wisiwyg z interfejsem graficznym na system składu Latex. Efekty są naprawdę wspaniale – system sprawdza pisownię polską, uruchamia latexowy moduł przenoszenia, na ekranie i drukarce mamy polskie znaki, rozumie dokumenty latexa, produkuje pliki ps, pdf (!!!) i wiele innych.

Programy graficzne:

GIMP (menu Grafika) – jeden z najlepszych programów do obróbki grafiki bitmapowej.

Inkscape (menu Grafika) i edytor graficzny OpenOffice – oba do obróbki i tworzenia grafiki prezentacyjnej (wektorowej).

Programy do robienia stron www:

BlueFish (menu Narzędzia Programistów) – jeden za najlepszych edytorów znaczników HTML (i nie tylko).

KopmoZer (menu Internet) – program typu wisiwyg do tworzenia stron www.

Odtwarzacze multimedialne:

xmms (menu Multimedia, Odtwarzacz Dźwięku) – pliki audio.

Mplayer (menu Multimedia) – jeden z najlepszych odtwarzaczy wideo.

A teraz aktualności:

16 maja 2011: Zmiana ustawień programów pocztowych w związku z wyłączeniem przez Lubman serwera msa.lublin.pl

Uwaga: Zgodnie z wczesniejszymi zapowiedziami administratorów sieci Lubman, zostaje wylączony serwer poczty wychodzącej msa.lublin.pl. Nie wpłynie to na funkcjonowanie systemu pocztowego (Squirrelmail) na stronach wydziałowych, natomiast użytkownicy wyspecjalizowanych programów pocztowych jak Mozilla Thunderbird, Outlook czy Evolution muszą zmienić ich konfigurację, wskazując jako nowy serwer poczty wychodzącej, funkcjonujący w tej roli już od początku roku serwer bacon.umcs.lublin.pl:

Nowe ustawiania poczty wychodzącej:

serwer: bacon.umcs.lublin.pl

UWAGA: Użytkownicy wysyłajacy pocztą z sieci TPSA powinni w razie problemów występujących po 1 grudnia 2009 przestawić numer portu z 25 na 587. Pozostali mogą pozostać przy domyślnym porcie 25.

użytkownik: wasz_login

Poniżej przykładowy zrzut ekranu konfiguracji serwera poczty wychodzącej dla programu Thunderbird.

Dodatkowo, w celu nawiązania bezpiecznego połączenia, można włączyć szyfrowanie STARTTLS i jako metodę uwierzytelnienia wybrać „Normalne haslo”. Szyfrowanie STARTTLS można także włączyć dla poczty przychodzącej. W obu przypadkach będzie to wymagało zaakceptowania certyfikatu zabezpieczeń przy pierwszym polączeniu z serwerem.

2 grudnia 2009: Blokada portu 25 (poczta elektroniczna) przez TP/SA. Szanowni Państwo,

Przekazuję (z drobnymi zmianami) komunikat wysłany wczoraj drogą mailową do
użytkowników serwerów UMCS przez zespół administratorów Centrum Obsługi
Informatycznej Uniwersytetu

————————————-
W dniu dzisiejszym (1 grudnia 2009) Telekomunikacja Polska zablokowała
możliwość wysyłania poczty elektronicznej ze swojej sieci (m. in. z Neostrady
i łączy ADSL) poprzez standardowy port 25. Serwer (…)  [a także serwer
msa.lublin.pl — Piotr Giza]
dodatkowo przyjmuje poczte na porcie 587. Jesli
natrafili Państwo na problemy z wysłaniem poczty elektronicznej z sieci TP/SA,
należy w konfiguracji serwera poczty wychodzącej,w Państwa programie pocztowym,
zmienić numer portu 25 na 587. Reszta konfiguracji pozostaje bez zmian.

Z poważaniem,

zespół administratorów COIU UMCS
————————————-

październik 2009: W związku z przyznaniem nam, na potrzeby stron wydziałowych i instututowych, wirtualnych domen:

wfis.umcs.lublin.pl
filozofia.umcs.lublin.pl
socjologia.umcs.lublin.pl

uprzejmie informuję, że uzytkownicy Bacona mają możliwość wyboru i posługiwania się dowolnym aliasem (wirtualnym adresem) pocztowym w tych domenach. Wnioski o utworzenie aliasu proszę zgłaszać mi drogą mailowa lub osobiscie.

Przykładowy alias: piotr.piza@filozofia.umcs.lublin.pl
wskazuje na fizycznie istniejące konto: pgiza@bacon.umcs.lublin.pl

Alias taki (gdy już zostanie utworzony) można wpisać jako adres e-mail do swojego programu pocztowego i posługiwać się nim jak normalnym adresem.

lato 2009: Dalsze prace nad udogodnieniami w systemi pocztowym na stronach wydziałowych. Między innymi, z przyjemnością informuję, że w systemie pocztowym istnieje juz możliwość zmiany hasla.
Po zalogowaniu się należy kolejno wybrać: Opcje, Zmień hasło.

luty 2009: Aktualizacja systemu i oprogramowania do najnowszej wersji, podyktowana tak względami bezpieczeństwa jak i funkcjonalności. Użytkownicy menażera okien Gnome nie odczują zapewne radykalnych zmian, natomiast użytkownicy KDE będą musieli zadać sobie nieco trudu i skonfigurować na nowo swoje środowisko pracy, a to ze względu na radykalny przeskok wersji. Oczywiście, jak zwykle służę radą i pomocą na dyżurach i drogą mailową. Proszę też o zgłaszanie sugestii i informacji o wykrytych nieprawidłowościach.

grudzień 2008: Zainstalowano OpenOffice 3.0, który oprócz wielu innych zmian w porównaniu do wersji 2.4, czyta i zapisuje dokumenty w formacie MS Office 2007.

listopad 2008: Instalacja interfejsu pocztowego www z bezpiecznym połączeniem szyfrowanym (program Squirrelmail) na głównej stronie Bacona, co stanowi znaczne ułatwienie dla osób nie chcących konfigurować programów pocztowych typu Thunderbird/Outlook.

Nieco mniejsza, ale jednak reorganizacja:

Koniec września 2007: Aktualizacja systemu i oprogramowania do najnowszej wersji. Z rzeczy najbardziej rzucających się w oczy: Firefox i Thunderbird w wersji 2, najnowszy OpenofficeOrg 2.3, którego edytor ostatnio, w przeprowadzanych co parę lat testach (http://jakilinux.org/newsy/ms-word-kontra-ooo-writer-runda-trzecia/), wygrał na punkty z MS Wordem z Office 2007. Pozostał ręcznie przeze mnie skompilowany Mplayer, ponieważ odtwarza dźwięk przez sieć na terminalach, a ponadto odtwarza z dźwiękiem filmy w formacie .3gp (z telefonów). Jak zwykle uwagi i zażalenia proszę składać mailem (pgiza@bacon.umcs.lublin.pl) lub na moich dyźurach.

Wielka reorganizacja:

W listopadzie 2006 Bacon został przeniesiony na nową maszynę z nowym systemem operacyjnym i bogatym oprogramowaniem uzytkowym. Pracownia została też wyposazona w nowe terminale bez twardego dysku.

Sie?terminalowa oparta na najnowszej wersji oprogramowania LTSP dostosowana do nowego systemu serwera – zalety to znacznie szybsze ładowanie się systemu (dyskietki zawierającej kod etherboot’a dobran do kart sieciowych poszczególnych terminali), o wiele lepsza grafika i jakość czcionek, brak problemów z polskimi literami, możliwość odtwarzania muzyki i filmów na terminalach, dostęp do lokalnych dyskietek, CD i nośników pamięci podłączanych przez USB oraz druku na lokalnych drukarkach. W tym miejscu wielkie dzięki i wyrazy szacunku dla mądrości Michała Pierzchały (jeden z adminów sieci na zaprzyjaźnionej uczelni, WSPA) za, graniczące z niewykonalnym, zmodyfikowanie kodu źródłowego i konfiguracji oprogramowania terminalowego tak, by chodziło w naszej sieci uniwersyteckiej.

Konfiguracja odtwarzacza muzyki XMMS dla terminala: opcje, ustawienia, wtyczka wyjściowa eSound

Powodzenia

Root

Permalink do tego artykułu: http://bacon.umcs.lublin.pl/~wfis/bacon/blog/2009/03/10/witaj-swiecie/

adsense