Ze spotkania Koła 16.01

Zawiązała się aktywna współpraca z kognitywistami z KULu, planujemy wspólnie zorganizować Dni Kognitywistyki w maju! Wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, promujące kierunek. Mamy nadzieję na Wasze pomysły!

Tymczasem, zapraszamy na konferencję organizowaną przez KUL, Czas na Umysł.

 

Na naszym Wydziale kontynuowana będzie Kinozofia, mamy nadzieję, że będziecie chętni do pomocy w organizacji. Odbywać się będzie ona pod patronatem KN „Holon”, tj. koła dla całego Wydziału.

W marcu urządzamy Drzwi Otwarte i pierwsze spotkanie z autorem książki, zaś w kwietniu będziemy rozmawiać o neuroróżnorodnościach. Wszyscy chętni do zaprezentowania referatu, urządzenia warsztatów bądź organizacji spotkania mogą się zgłaszać do zarządu!

Szczególnie poszukujemy osób chętnych do przygotowania studium przypadku – krótkiej, maksymalnie dziesięciominutowej prezentacji bohatera z wybranego dzieła kultury, który cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu bądź innego typu zaburzenia. Prelekcje mają na celu ukazać cechy charakterystyczne danego zaburzenia oraz wyczulić na reprezentację mniejszości w popkulturze.

Prosimy, żebyście zapoznali się z Konradem Gładyszkiem i wyrazili opinię, czy chcecie odbyć z nim warsztat.

A poza tym, chcemy poprowadzić nasz własny projekt badawczy, od podstaw! Planujemy spotkać się 1.02 w godzinach wieczornych i zrobić burzę mózgów, by ustalić tematykę projektu i problemy badawcze. Każdy, kto chciałby zdobywać doświadczenie badawcze, może się czuć zaproszony. Po szczegóły zwracajcie się do zarządu!

 

XI Krakowska Konferencja Kognitywistyczna

Zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w XI Krakowskiej Konferencji Kognitywistycznej organizowanej przez Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki UJ. Tematem tegorocznej edycji jest UWAGA I PAMIĘĆ, a wydarzenie będzie miało miejsce 11-12 maja w Krakowie. Celem jest umożliwienie studentom oraz badaczom wymiany myśli i doświadczeń, co jest szczególnie istotne dla rozwoju kognitywistyki jako nauki o interdyscyplinarnym charakterze.

Link do eventu na Facebooku
Oficjalna informacja

Abstrakty możecie wysyłać do 15 lutego, zarówno po polsku, jak i po angielsku

Rejestracja

Jeden człowiek – dwa spojrzenia

16 listopada, w ramach Światowego Dnia Filozofii, o 11:30 odbędzie się debata interdyscyplinarna:
„Jeden człowiek – dwa spojrzenia”
Sala Rady Wydziału FiS – nr 4

Wystąpią m.in. przedstawiciele Koła Kognitywistyki.

Światowy Dzień Filozofii jest corocznym świętem z inicjatywy UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury), obchodzonym w trzeci czwartek listopada. Obchody mają na celu wykazanie znaczenia filozofii i zachęcenie społeczeństwa (zwłaszcza młodzieży) do zainteresowania się filozofią jako dyscypliną nauki oraz aktywności społecznej. Lubelskie obchody Światowego Dnia Filozofii organizowane są przez Wydział Filozofii i Socjologii UMCS, Międzynarodowe Szkoły Paderewski oraz Dom Słów.

Więcej informacji na stronie internetowej UMCS.

Ogólnopolska współpraca kół kognitywistyki

Z inicjatywy Toruńskiego Koła Kognitywistycznego zostało utworzone Zrzeszenie Kół Naukowych Kognitywistyki, które ma na celu ułatwienie komunikacji i nawiązywanie współpracy pomiędzy kołami kognitywistyki na uniwersytetach w całej Polsce.

Jednym z planów toruńskiego Koła jest organizacja zjazdu integracyjnego dla członków kół.

Ponadto, planowane są konferencje, wymiany gościnne i studenckie oraz wspólne projekty i badania.

Zajrzyjcie na stronę Toruńskiego Koła Kognitywistycznego, ich fanpage oraz fanpage kognitywistyki UMK.

Do współpracy już dołączyły (w trakcie dodawania):

Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL

Koło Naukowe Kognitywystyki Uniwersytetu Szczecińskiego

Studenckie Koło Naukowe Fizjologów „Homunculus” 

Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki UJ

 

Ze spotkania Koła 23.10

Pierwsze wyjazdy w ramach Poznaj Kognitywistykę odbędą się już w listopadzie. Swój temat zaprezentował już Albert Łukasik, na następnym spotkaniu zapoznamy się z pracą Miry Zyśko.

15 i 16 listopada na wydziale odbywają się Dni Filozofii. W piątek reprezentacja kognitywistów weźmie udział w debacie z filozofami.

Rusza konkurs o Grant Samorządu Studentów. Zastanawiamy się, z jakim wnioskiem można by wystąpić.

Będziemy reaktywować konferencję Neuron. Będzie to całodniowe wydarzenie, któremu towarzyszyć będzie debata pomiędzy psychologami i neuronaukowcami. Proponowany termin to pierwsza połowa stycznia. Czekamy na pomysły na temat przewodni, propozycje, kogo zaprosić i z kim nawiązać współpracę.

W czwartek o 12:50 w sali nr 4 odbyło się spotkanie organizacyjne sekcji UCD. Jeśli są jeszcze jacyś zainteresowani, do niedzieli możecie pisać.

Przed końcem roku kalendarzowego zorganizujemy pierwsze z planowanych sympozjów.

Do zobaczenia po Wszystkich Świętych!

Pierwsze kroki w branży User-Centered Design

Powstaje zespół do badania klientów jednej z lubelskich galerii handlowej. Zapraszamy do udziału.

Celem badań jest ustalenie doświadczeń użytkowników parkingów oraz ciągów pieszych na parkingu galerii.

Wyniki badań mają posłużyć do zaprojektowania nowego systemu oznaczeń wizualnych dla galerii.
Badania będą przeprowadzone w ścisłej współpracy z projektantami (kolektyw kilku.com) oraz zleceniodawcą.

 

Co oferujemy?

  • praktyczne doświadczenie pracy w obszarze UCD – dowiesz się, jak przeprowadza się badania pod kątem procesów projektowych, jak wygląda projektowanie produktu w oparciu o dane oraz jak przebiega współpraca ze zleceniodawcą
  • szkolenia z metod badawczych i zbierania danych w badaniach UCD oraz okazję do wykorzystania nabytych umiejętności
  • kontakt z konkretnymi osobami z doświadczeniem w branży UCD – z projektantami oraz gościem specjalnym projektu
  • doświadczenie pracy w zespole i nabycie wielu umiejętności związanych z myśleniem projektowym

Czego oczekujemy?

  • systematycznego i aktywnego udziału w spotkaniach i szkoleniach – zasadnicza część prac odbędzie się listopada do połowy grudnia 2018, na wiosnę 2019 roku przewidujemy jeszcze spotkania z projektantami; łącznie około 6-8 godzin szkoleniowych (obowiązkowych) oraz dodatkowe spotkania z projektantami i gościem specjalnym
  • zebrania danych badawczych zgodnie z ustalonymi wytycznymi (ok. 15-20 godzin pracy w terenie)

Liczba miejsc w zespole badawczym jest ograniczona.

Zainteresowanych zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się
w czwartek, 25 października 2018, o godz. 12:50 w Sali nr 4 na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS.

W razie pytań prosimy o kontakt z Przewodniczącą Koła Kognitywistyki, Anastazją Szuła (nastka@gemini.sc lub przez Facebooka: prywatnie lub przez fanpage https://www.facebook.com/KoloKognitywistykiUMCS).

„Latające świnie. Jak umysł tworzy znaczenie” Beniamin K. Bergen

okładka


Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czym w zasadzie jest znaczenie lub w jaki sposób rozumiemy czytany tekst lub wypowiadane słowa, „Latające świnie” przybliżą Cię do poznania odpowiedzi.


Język stanowi nieodłączny element naszego życia. Bez niego nie bylibyśmy w stanie przekazywać naszych myśli ani za pomocą mowy werbalnej ani za pomocą gestów, a także odbierać informacji od innych. Jednak zarówno samo przeczytanie jak i usłyszenie wypowiedzianych słów nie determinuje jeszcze zrozumienia intencji kryjących się w języku. Żeby móc interpretować zdania językowe potrzebujemy czegoś więcej niż tylko środka przekazu. Musimy też wiedzieć, co kryje się za tymi zdaniami. Tym czymś jest znaczenie.

Amerykański kognitywista Benjamin Koppel Bergen w swojej książce „Latające świnie” przygląda się procesowi tworzenia znaczenia przez nasz umysł. Poprzez odwołania do kilku głównych dziedzin kognitywistyki takich jak językoznawstwo kognitywne, neurobiologia i psychologia poznawcza, Bergen zabiera nas w podróż w głąb naszego umysłu. Pokazuje jak proces rozumienia słów jest zależny od doświadczenia, kultury, przekonań, a także biologicznego funkcjonowania naszego mózgu. Autor stara się odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań:

Jak wyobraźnia pomaga nam w rzeczywistym działaniu?
Na ile sposobów można czytać ten sam tekst?
Czym są ucieleśnione symulacje i jaką rolę odgrywają w rozumieniu języka?

Łatwość z jaką autor porusza się w każdej z dziedzin, udowadnia poprzez dokładnie i czytelnie opisane eksperymenty zarówno na małpach jak i ludziach, a także wyczerpującym przedstawieniem najnowszych osiągnięć z badań nauk kognitywnych nad ludzkim myśleniem i interpretacją znaczenia. Łatwy w odbiorze i przewlekany gdzieniegdzie humorem, język sprawia, że książka jest przyjemną i fantastyczną lekturą zarówno dla studentów kognitywistyki, jak i dla każdego zainteresowanego rolą języka w kształtowaniu naszego myślenia.

Albert Łukasik

Spotkanie organizacyjne 2018

Zapraszamy na spotkanie spotkanie organizacyjne z poczęstunkiem, które odbędzie się 10 października 2018 (środa) o 15:00 w czytelni Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS.

Czekamy na studentów wszystkich lat i wszystkich kierunków.

Na spotkaniu zapoznacie się z ideą Koła, planem działania na rozpoczynający się rok akademicki, korzyściami, jakie możecie uzyskać dzięki aktywnemu uczestnictwu i sposobami, na jakie możecie się zaangażować.

Poza tym, będziecie mogli podzielić się swoimi pomysłami i propozycjami działań, jakie możemy wspólnie podjąć.

Do zobaczenia!

Zaczynamy

Spotkanie organizacyjne z poczęstunkiem już wkrótce.

 

Członkowie Koła Kognitywistyki UMCS zaczęli intensywnie pracować już we wrześniu.

Wszyscy aktualni członkowie Koła pojawili się na Letniej Szkole Kognitywistyki, konferencji organizowanej w Kazimierzu Dolnym na początku września. Mieliśmy tam okazję wysłuchać wykładowców z różnych uniwersytetów, w tym wykładu opiekuna naszego Koła, prof. Muszyńskiego.

W trakcie sesji doktorancko-studenckiej wysłuchaliśmy referatów przygotowanych przez naszych kolegów. Prelegentami byli też członkowie zarządu Koła, przewodnicząca Anastazja Szuła oraz zastępca, Albert Łukasik.

Więcej o LSK już wkrótce na stronie.

 

Poza tym, zarząd Koła pojawił się na Lubelskim Festiwalu Nauki, przedstawiając zarówno prezentacje indywidualne, jak i projekt realizowany wraz z grupą studentów z roku.

 

Mamy nadzieję, że następne wystąpienia odbędą się w Waszym towarzystwie.

Do zobaczenia w październiku!